Yozgat Bozok Üniversitesi

İLETİŞİM, PROTOKOL VE ENFORMASYON MÜDÜRLÜĞÜ

MATEMATİĞİN GÖZÜNDEN IMAGINARY SERGİSİ ÜNİVERSİTEMİZDE AÇILDI

Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü, Türk Matematik Derneği (TMD) ve İstanbul Matematik Bilimleri Merkezi’nin (İMBM) katkılarıyla Matematiğin Gözünden IMAGINARY” sergisi, üniversitemiz ev sahipliğinde açıldı.

MATEMATİĞİN GÖZÜNDEN IMAGINARY SERGİSİ ÜNİVERSİTEMİZDE AÇILDI

    Fen-Edebiyat Fakültesinde açılışı gerçekleştirilen sergi ile estetik resimler oluşturmak için matematiğin kullanılabileceği, güzelliğin de formülize edilebileceği, bu formülleri sadece matematikçilerin değil herkesin çeşitlendirerek oluşturabileceği gözler önüne serilecek.

   Konuya ilişkin açıklama yapan Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Murat Babaarslan dünyada 60’ı aşkın ülkede, 1 buçuk milyondan fazla kişinin ziyaret ettiği, IMAGINARY projesinin uluslararası bir proje olduğunu belirterek şunları söyledi: “Sergi, Türk Matematik Derneği ve İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezi tarafından 2015 yılında ülkemize getirildi. Dünyada gezen benzerleri incelenerek İstanbul'da tamamen yeniden oluşturulan sergi 5 yılda 18 il ve 21 farklı üniversite ve kurumda sergilendi. Bu sergiyi Yozgat Bozok Üniversitesi ev sahipliğinde sergilemenin mutluluğunu yaşıyoruz."

   İlkokul yıllarında matematikle tanışan çocukların bu dersi ya sevdiğini ya da sevmediğini, bu nedenle matematiğin hep zor bir ders olarak algılandığını ifade eden Doç. Dr. Murat Babaarslan, bu algıyı kırmak için sergiyi Yozgat 'a getirdiklerini kaydetti.

   İlkokul, ortaokul,  lise ve üniversite düzeyinde öğrenciler olmak üzere Yozgat halkına hitap edecek "Matematiğin Gözünden IMAGINARY" sergisi, 12 Nisan'a kadar ücretsiz olarak bilim ve  matematik severlerin beğenisine sunulacak.

 

2.4.2019 16:19