Yozgat Bozok Üniversitesi

İLETİŞİM, PROTOKOL VE ENFORMASYON MÜDÜRLÜĞÜ

ÜNİVERSİTEMİZDE "BAĞIMLILIĞA ÇOK YÖNLÜ BAKIŞ" KONULU ONLİNE SEMPOZYUM DÜZENLENDİ

ÜNİVERSİTEMİZDE

Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından “Bağımlılığa Çok Yönlü Bakış” konulu online sempozyum düzenlendi. Sempozyuma Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ da online olarak katıldı.
Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevinç Polat, önemli bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkan bağımlılığın, yalnızca bireylerin sağlığını tehdit etmekle kalmayıp, adli, sosyal ve sağlık sonuçları ile tüm toplumu etkileyen ciddi sorunlara neden olduğunu söyledi. Prof. Dr. Sevinç Polat, özellikle bağımlı bireyler ve bağımlı olmaya aday olan bireyler için, bağımlılık ve mücadele konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla sempozyumu düzenlediklerini ifade etti.
Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ konuşmasında bağımlı kişilik başka bir nesneye, kişiye veya herhangi bir şeye bağlı olan ve onsuz yaşayamadığını düşünen bir kişilik tip olduğunu belirterek bağımlı davranışın ise belli bir davranış tipine, belli bir eyleme bağımlı olan, yani onu sürekli yapmak isteyen ve gittikçe daha fazla yapmak isteyen kişilerin göstermiş olduğu davranış olduğunu söyledi.
Bağımlılığın çok çeşitli alt dalları olduğunu belirten Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ uyuşturucu  ve madde bağımlılığının yanı sıra teknolojik ve dijital bağımlılığının da geleceğin Türkiye’sinde söz sahibi olacak genç nesillerimiz için önemli bir tehdit oluşturduğuna dikkat çekti.
Üniversite olarak bağımlılığa yönelik farkındalık kazandırmak amacıyla çeşitli çalışmalar gerçekleştirdiklerini dile getiren Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ  “eğitimciler olarak bizlere düşen vazife de öğrencilerimizi sorumluluklarının bilincinde, iletişim kanalları açık bireyler yetiştirerek onları ailelerinin en kıymetli emaneti olarak sahip çıkmaktır” şeklinde konuştu.


Açılış konuşmalarının ardından,  İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşe Okanlı,  “ Neden Bağımlı Oluyoruz ve Bağımlılığın Psikolojisi “  Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Nuray Şimşek, “ Bağımlı Bir Bireyin Annesi Olmak “ Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Esin Cerit, “  Ergenlerde Bağımlılığı Önlemek Mümkün mü? “Yeşilay Yozgat Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Altıkulaç, "Yerel Sivil Toplum Kuruluşlarının Bağımlılıktaki Rolü Yozgat'ta Neler Yapılıyor", Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Gülay Yılmaz “Bağımlılığın Yaşam Kalitesine Etkisi" konuları alanında uzman öğretim üyeleri tarafından yapılan sunumlarla anlatıldı.

17.11.2020 17:08 || 654 kez okundu.